top of page

Zapisky z cesty do Skotska, léto 2022

V Covidem prolezlém roce 2020 jsem za dlouhých zimních večerů přemýšlel, kam bych v létě vyrazil a jen tak bezmyšlenkovitě jsem na FCB umístil krátký post o skotské NC500 a výzvě k její pokoření.Téměř okamžitě se začali hlásit přátelé z klubu, ať s nimi určitě počítám a že dobrodružnou výpravu do země Piktů rádi podniknou také. No a tak se stalo, že se 20 jezdců jednoho červencového dne roku 2022 ocitlo na startovní čáře společné expedice, nazvané Scotland 2022.

Ani ve snu jsem nečekal tolik skvělých lidí, opravdových parťáků, kteří cestu s nadšením podnikli. Myslím, že každému z nás se toulání po Skotsku na motocyklech Indian zapsalo hodně pod kůži a do samého středu našich srdcí.


Jak moc, si můžete přečíst v řádcích naší srdcařky Jíři, z klanu Kučerů. Vše zapsala s velkou vášní a přesností. Takže je to i itinerář pro případné další zájemce... Nebo výzva pro Skotsko podruhé :) To už nechám na Vás.


Tedy Jířo, vyprávěj...Den 1. Praha 8:00 dne 15.7.2022, začínáme HURÁ - 12 motorek Indian a 18 účastníků - Expedice Skotsko s IMRG Praha. Projeli jsme se "nudnou" Germánií jak píše náš President, jako příroda nebyla špatná, ale jak se člověk těší do vysněné krajiny, vše jde stranou :) Cestou proběhla návštěva dealera Indian v Hanau Cruiser-Center GmbH, přenocovali jsme v městě Weisbaden, svlažili hrdla pěnivým mokem a no...prostě začátek.

najeto +580 Km plánovaných 537 Km; Praha - Wiesbaden, Hotel Toscana


Den 2. dne 16.7.2022 ne tak "nudnou" Germánií a fakt bylo na co koukat krásná prohlídka vinic Schloss Johanisberg a hlavně ochutnávka vína v jejich sklepech, mají neskutečnou zásobu :D. Zastávka u Mostu Ludendorff přes řeku Rýn v městě Remagen, dne 7.3.1945 zde proběhla bitva o tento most... Rýn byl čistý a chladivý...a....už spíme v Holandsku, večer jsme podnikli prohlídku Arnhemu. Ta byla zábavná, když si představíte motorkáře ve vestách a spoustu uliček, tmy a lidí co nekouří jen indiánské dýmky :D štěstí, že s námi ještě byl Dawson, jeho výška budila respekt :).

najeto +410 Km plánovaných 358 Km; Weisbaden – Arnhem


Den 3. dne 17.7.2022 Krásná jízda Holandskem, navštívili jsme "Holandské Benátky u města Giethoorn". Zem Holandská je krásná, ale šílená placka :), zde se k nám přidali další naši členové a to na 3 strojích zn. INDIAN a jeden se odpojil na cestu domu :), konečný součet tedy 14 motocyklu a 20 lidi. Pak už jsme se nalodili na trajekt, což byla sranda, rychle zajet do lodi, rychle ukurtovat a ještě rychleji zmizet z podpalubí uličkou kamionů a aut :). Nahoře na lodi na nás čekal krásný výhled, vítr, jídlo - hodně jídla a odpočinek.

najeto +303 Km plánovaných 330 Km; Arnhem – trajekt Ijmuiden/Amsterdam – New Castle port

Den 4. dne 18.7.2022 Projeli jsme Anglií, podle mě hodně rychle :D a jsme tu...unavení z tepla cca 33°C a nadšení. U kamene vyznačujícího hranice se Skotskem, jsem si zadupali se skotským dudákem, dali kávu a poprvé pohlédli na tu krásnou krajinu jenž nás v příštích dnech bude obklopovat. Zastavili jsme se u bridge across time u Leaderfoot/ jedno z míst Harryho P.. Hned po výjezdu z trajektu Newcastle jsme se museli přizpůsobit jízdě vlevo a siničním pravidlům.

najeto +267 Km plánovaných 280 Km; Newcastle port – Stirling


Den 5. dne 19.7.2022 Opět nádherná jízda, krajina se měnila co pár mil, začali jsme u monumentu Walace, projeli okolo lochů, Kaledonských průplavu, které spojují Atlantik a Severní moře,což byla pro mě nejkrásnější jízda...zeleň, voda,hory,... 💙A jezero LochNess je opravdu obrovské. Jak se říká...tady Vám plesá srdce štěstím. Pak zastávka u hradu Urquhart a The Three Sisters, Glencoe Highlands brala dech. U Comando memorial - Fort William to bylo zas o pietě. Od teď nám už i přálo počasí, bez deště a příjemnou teplotou.

najeto +378 Km plánovaných 298 Km; Stirling-Allnes

Den 6. dne 20.7.2022 Přenádherná, vlastně nejkrásnější a nejslunečnější pláž - Dornoch Beach, nás přenesla do úplně jiného světa, rozlehlé duny porostlé trávou, která se vlnily větrem, písčitá pláž s kameny, potaženými mechem a šumícím širým mořem. Zde si někteří hodili koupačku a někteří karty :D. Zastávka v městě Dornech, prohlídka hřbitova a kostela, který byl tajemně krásný. Některé náhrobky zde byly umístěny před dávnými a dávnými časy...

najeto +300 Km, plánovaných 208 Km z Alness-Lybster


Den 7. dne 21.7.2022 Tento den byl v zajetí papuchalků, moře, útesů a majáků. Scenérie jenž nabízí útesy u Dunnet head jsou jako kýč z romantických filmů a vy si říkáte ne, tohle je opravdu skutečné :). Pak opět zastávka u moře, ale už s piknikem a zas se našli mezi námi i otužilci co se vykoupali v dalším moři :D ač bylo plné mlinkých medůz, prostě kdo sedlá Indiána nemá strach :D. Náš neskutečný President nás vzal k tajemným kamenům, takovým kamenům co se jich bojíte dotknout, aby Vás nepřenesli do " minulosti"...

najeto +86 Km – Lybster-Thurso

Den 8. dne 22.7.2022 Jelikož byl porouchaný trajekt na Orkneje, museli jsem nechat motorky u John o Groats a nechat se převézt "lodí". Orkneje, jsou prostě krásné...ač tam měli 14°C, tak bylo teplíčko a člověk by se hned vykoupal v Severním moři. Zastavili jsme se v J.Gow "Rum Distillery". Prošli jme se okolo Ring of Broadgar, město Kirkvall je krásné, ostatně jako všechna Skotská města. Někteří z nás se najedli v kostele což je obvyklé, zaplatíte tím charitě a peníze pak jdou na dobrou věc..a hlavně tam vaří babičky a od nich to vždy chutná nejlíp. Vesnice Skara Brea také stála za prohlídku. No a pak jsem viděla, apoň já poprvé, pohřební mohyly...neskutečná díla. 💙budu se opakovat....země SKOTSKÁ je nádherná, zelená s úžasnými sceneriemi a plná báječných lidí.

najeto +105 Km Thurso

Den 9. dne 23.7.2022 Dnes nás cesta z Thurso do Aultguish Inn vedla okolo pobřeží. Byl to neskutečný výhled, zastávku jsme si udělali např. u Ceannabeinne Beach. K vesnici Durness si nemůžeme nechat ujít prohlídku jeskyně Smoo, maják na mysu Wrath, 189 metrů vysoké útesy Clo Mor, záliv Kyle od Tongue a další. Oběd jsme dali někde v trávě a přitom jsme si zas mohli oči vykoukat po všech přírodních krasách. Cesta nás vedla k Loch Glascarnoch za Ullapoolem do osamělé Aultguish Inn.

najeto +300 Km plánovaných 259 Km; Thurso - Aultguish Inn

Den 10. dne 24.7.2022 Skotské počasí se nám lehce předvedlo až dnes. Zjistili jsme, že co míle, to jiné počasí, tak jsme jeli celou cestu v nepromocích 💦, prostě Skotsko se ukázalo tak jak má 😅, teplota okolo 15°C, déšť a mlha ale!!!! Navštívili jsme Eilean Donan Castle...no můžu říci, že rodokmen těchto Highlanderu sahá hodně do minulosti 💙 no a pak ostrov Isle of Sky...můj vysněný, fotky z něj nemám...pršelo, zima byla. Prostě sem musím ještě jednou...ale, byla jsem na něm 💙🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴

najeto dalších 283 Km, plánovaných 200 Km Aultguish Inn


Den 11. dne 25.7.2022 Nooo dneska to byla výzva..to, že jedeme NC 500 (Nord Coast 500mil) jsem ještě nepsala😅, ještě nám kousek chybí a budeme ji mít celou projetou. Dneska bylo 12-13°C, jezdili jsme a jezdili…údolími, horami, po pobřeží...no až jsme najednou byli na takové krásné cestě APPLECROSS - nooo je to cesta nahoru do hor, pro jedno auto...a velmi klikatá....nahoře je legendární výhled čekáte, že musí každou chvilku začít sněžit a vedle vás se objeví Yetti :D.

najeto +350 Km, plánovaných 171 Km. Aultguish Inn

Den 12. dne 26.7.2022 Dnešek stál opět za to, je to tu tak nádherný, že mi plesá srdce a občas i pláču štěstím 💙🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿, prostě splněný sen. Kdo neviděl na vlastní oči neuvěří. Dojeli jsme zbytek Nord coast 500. Musím říci, že zdejší řidici jsou Top!!!...ohleduplnost na 1*. Márty nás provedl cestou přes Ross&Cromarty, která asi není ani na mapě, ale je tzv. pro jedno vozidlo, samá zatáčka, o přírodě jenž je stále krásnější nemusím mluvit. Hlavně tahle cesta byla plná oveček 🐑🐑🐑. Pak oběd v přístavu v městě Ullapool a šup na Hotel... káva v posteli a jsem spokojená.

najetých +180 Km, plánovaných 195 Km. Aultguish Inn

Den 13. dne 27.7.2022 Cestou okolo Jezer a opět LochNess, kterou jsme zas neviděli :D, asi jí rušili naše burácející motory. Zastávka v místech, kde se natáčel Harry Potter, zde je i Glenfinnan monument. Vzhledem k tomu, že stále někde hledáme jídlo. Zastavili jsme se zas u "babiček", které si prodejem jídla vydělávají na potřebné věci 💙🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿. Jejich polévky jsou neskutečné. Konečně se trošku oteplilo...až na 18°C možná 20°C 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿🤍💙

najetých +356 Km, plánovaných 344 Km; Aultguish Inn– Stirling Highland Gate


Den 14. dne 28.7.2022 Monument Williama Wallace - jak magické je procházet se místech, kde bojoval. Pohled z monumentu je fantastický...člověka to nahoře láká zakřičet do větru…"SVOBODA". Poklona. Cestou jsme se zastavili na lodnim výtahu Falkirk wheel, což mě jako ženu moc nenadchlo, ale pánové byli nadšení. Pak jsme jeli polem nepolem až do starého, krásného a pohádkového Edinburghu. A ještě zastávka u Edinburghskych Indiánů - @saltiremotorcycle.

najeto +120 Km, plánovaných 68 Km; Stirling Highland Gate - Edinburgh
Den 15.dne 29.7.2022 Poslední zastávka na tajemném místě, Rosslyn Chapel a pak šup na trajekt....a do Evropy

najeto +218 Km, plánovaných 195 Km; Edinburgh-Newcastle


Den 16. dne 30.7.2022 Mno, někteří z nás se ráno po vylodění v Amsterdamu v 11:00 rozloučili...a hurá domů…jedna jízda 3 zastávky.

Amsterdam...home...927 Km


Expedice Skotsko💙🤍🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿💯 /shrnutí/

Praha, Německo, Holandsko, "trajekt" Anglie,okolo Skotska a zpět. 16 dní na dvou kolech, 14 motorek zn. Indian - 20 lidi z IMRG Prague + 1 safetycar + 2x řidiči❤️

Celkem...za nás 5122 km, což je 3201 mil, projeli jsme si celou NC500/ Nord Coast 500mil/

- Cestou jsem viděla Severní moře, Atlantský oceán, Severní průliv a Irské moře. Mimo pevninu se Skotsko rozkládá na více než 790 ostrovech, ze 3 největších jsme navštívili Orkneje 💙, ty jsou od mého domova nejdále.

- Ve Skotsku žije cca 5 500 00 obyvatel, z nichž většinu (asi 88 %) tvoří Skotové, ale mimo města jsme skorem nikoho nepotkali🤣😅.

- Úředními jazyky jsou angličtina, skotština a skotská gaelština, ale ta je ovšem šilená 😅, jinak se zde domluvíte rukama, nohama a hlavně úsměvem 💙…

- Malé doporučení...jezte, pijte a tankujte hned jak můžete, protože alkoholová večerka je zde v 22.00, pumpy mají mezi sebou i 100 km a zavírají v 19.00, minimum má 24/7 a ty co mají mít otevřeno,někdy prostě nemají 😅. A dost restaurací a občerstvení má zavřeno, nebo otevírá zrovna, když tam nejste 😅. Ale dojeli jsme a hladoví jsme také nebyli 💙. Na počasí se zde nespolehejte, mění se s každym km 🙂.

- Celé Skotsko mě uchvátilo divokou krásou, údolí, hor, lesů a jezer - např. samotné LochNess má rozlohu 56,6 km². Je 34 km dlouhé a 1,5 km široké. Dosahuje hloubky 230 m až 305 m. Všude narazíte, někdy doslova, na pasoucí se ovce, koně a krávy...a do "Highland cow" jsem se zamilovala. Krásu všeho podtrhují zbytky historických staveb, hradů, kostelů,domů a ty jejich nekonečné kamenné ohrady jsou prostě top 💙...

- O volně stojících kamenech a mohylách ani nemluvím, tam vám dojde dech a zrychlí se tlukot srdce…

- Lidé jsou zde dobrosrdeční, řidiči ohleduplní, a silnice jak dělané pro motorku 💙, jen to ježdění vlevo má pár úskalí, např. když se podíváte na silnici doprava a zjistíte, že vedle vás v autě je na přední sedačce pes 😅 nebo prázdné místo. Občas trošku šok.

- Nejkrásnější a pro mě největší srdcovka byl celý Highlands💙💙 (ve skotské gaelštině Sgìre Comhairle na Gàidhealtachd) ❤️🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿, zde jsem plakala štěstím, nad tou krásou,která se nedá zachytit fotoaparátem.

- Vyprávění o tomto kusu země by bylo na dlouhé zimní večery s dobrým drinkem v ruce...tahle část země si vzala kus mého srdce ❤️🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿…

- Nesmím zapomenout na monument Williama Wallace, který zde bojoval v 13.stol 💙, nahoře Vám pak dojde jak moc znamená slovo "svoboda"…

- Ostrov Isle of Skye...❤️💙🤍 applecross, který mě zbavil slov 🤣 nahoře jsem čekala, že začne sněžit 🤣.

- Města, vesnice a usedlosti jimiž jsme projížděli, brala dech svou tajemností a malebnými domky, ulicemi...atd

- Všude jsou palírny, ikdyž mě osobně nejvíc chutnal jejich Gin 💚🤣

- Jinak jsme měli štěstí na počasí...první týden okolo18 - 20°C a bez deště, druhý týden byl občas déšť, mlha a 11 - 15°C, ale není zima, jen špatně oblečený motorkář 🤣, mě osobně stačilo termo prádlo, kožená bunda a nepromok 💙…

- Skotsko je drsná země s tajemnou historií a divokou přírodou, prostě některé sny se dají splnit...
Tolik naše "HáDéčko" Jířa. Ješte jednou všem díky. Byli jste skvělí.


Kam příště ?


KORSIKAAAAAAA


Jířa "Hádéčko" Kučerová a Milan "Hlubina" Lesňák186 zobrazení8 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page