Termín 6-8.10 2023
Novinky:
Vstupné do hradu Königstein je 15 euro, motocykly mají parkovaní zdarma.
Vstupné do podzemní továrna Rabštejn je dospělí 250 Kč (na dětech se prý domluvíme na místě).
Do obchodu byly doplněny dětské vouchery.
Pokoje v Kamzíku jsou převážně 4 lůžkové.
v pátek ve večerních hodinách příjezd do Penzionu Kamzík
https://penzion-kamzik.hotel.cz/
Cena za polopenzi je cca 900Kč/den
v 9 h odjezd do pevnosti Konigstein 38 Km cca 1h
--Pevnost Königstein - Jedna z největších horských pevností v Evropě – leží uprostřed Labských pískovců na stolové hoře Königstein nad stejnojmennou obcí na levém břehu Labe v okrese Saské Švýcarsko. Již zhruba od 12. století byly na Königsteinu postaveny kamenné stavby. Nejstarší dochovanou stavbou pevnosti je hradní kaple z přelomu 12. a 13. století. Pravděpodobně nejstarší psanou zmínku o hradu lze nalézt na dekretu českého krále Václava I. z roku 1233, ve které je uvedeno jméno purkrabího hradu Gebharda vom Stein. Ve středověku hrad náležel k Českému království. První zmínka přímo o hradu Königstein se objevuje až na tzv. Hornolužické hraniční listině z roku 1241, kterou stvrdil Václav I.
--Následuje individuální prohlídka pevnosti 3hodiny.
Ve 13h30m odjezd na oběd do restaurace u Loupežáku 26km cca 50min
Cca 14h 30m oběd.Cca 16h odjezd podzemní továrna Rabštejn 13 km 30 min
Z historie Rabštejna
To je smutná historie oblasti, v minulosti zde totiž stávala podzemní továrna Rabštejn, bývalý německý koncentrační tábor. Německý název tábora označoval pískovcové skály – Havraní skály a Krkavčí skály. Stál na levém břehu řeky Kamenice, při soutoku s potokem od Kamenické Nové Vísky. Před I. světovou válkou zde stávala přádelna, později však majitel zkrachoval. Heinlenovci továrnu zneužili v roce 1938 a ukazovali ji při návštěvě lorda Runcimana jako doklad hospodářského útlaku ze strany české vlády. Na počátku II. světové války zde byl vybudován tábor pro Němce přesídlené z Besarábie. Po britských náletech na německou leteckou továrnu v Brémách byla část výroby přesídlena právě sem, protože se jednalo o poměrně nenápadné místo. V přilehlých pískovcových stráních byly hloubeny tovární haly a pro koncentrační tábor byla zneužita též bývalá budova textilní přádelny.
Prohlídka továrny cca 2 h
Cca v 19 h odjezd do penzionu Kamzík 15 min 15 km
Následuje večeře a volný progagram...
Ráno
odjezd v 10 h
Ještěd 73 km cca 1h 30m
--Ještěd je hora na severu Česka, jihozápadně od Liberce, nejvyšší vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu. S prominencí 517 metrů jde o jedenáctou nejprominentnější horu v Česku. Na vrcholu se nachází známý televizní vysílač v technicistním architektonickém stylu; v dolní části vysílače je umístěn hotel a restaurace. Wikipedie
Nadmořská výška: 1 012 m
Prominence: 517 m
Pohoří: Ještědsko-kozákovský hřbet
Hornina: fylit, kvarcit
Vrchol: 1012 m n. m
Souřadnice: 50°43′56″ s. š., 14°59′7″ v.
Alternativa Dolský mlýn
První písemná zmínka pochází z 16. století. Existují ale i pozdější velmi podrobné záznamy – například víme, že v dubnu roku 1647 bylo zaplaceno tesařům za pivo vypité při stavbě nového jezu. Dnešní půdorys a obvodové zdivo odpovídají velké barokní přestavbě z roku 1727, datování je dodnes pěkně čitelné nad vchodem.
Velmi často se přitom v těch tehdejších „fakturách“ objevuje slovo povodeň, po které byla vždy nutná velká oprava nebo zbudování zcela nového jezu. Poslední povodeň zasáhla Dolský mlýn v roce 2010 a zničila několik let práce nadšených zachránců. Tady se sluší provolat sláva současným „mlynářům“, jak brigádníky nazývá Natálie Belisová ze Správy Národního parku České Švýcarsko. Ta stojí od roku 2004 v čele záchranných prací a s láskou a nadšením nejen odkopává zeminu nebo čistí zdivo, ale také peče pro zachránce buchty.
Jak si Dolský mlýn našli filmaři
V roce 1952 objevili půvab Dolského mlýna filmaři – právě k tomuto mlýnu prchají princezna Krasomila s králem Miroslavem v pohádce Pyšná princezna. Škoda jen, že filmaři tenkrát nechali odstřelit hotýlek stojící naproti mlýnu, protože jim nezapadal do záběru.
Hotel i budova palírny svědčí o tom, že mlynářské řemeslo přestalo vynášet, naposledy se tu obilí mlelo v roce 1931. Hledaly se proto jiné zdroje obživy a můžeme-li věřit pamětníkům, pak ve 30. letech minulého století sloužil zdejší hotel i jako zábavní podnik s ženskou obsluhou.
V roce 2008 se u Dolského mlýna objevili filmaři hned dvakrát – točili tu pohádky Ztracený princ a Peklo s princeznou – tenkrát romantickou scenérii mlýna i jeho okolí ocenil i „oscarový“ režisér Miloš Forman, který si v pohádce Peklo s princeznou dokonce zahrál jednoho z čertů.
Po skončení jedné z tras ukončení akce a odjezd do domovů
Ahoj všem
Přidal jsem vám ještě jednu akci a to v neděli ráno .Nazval jsem jí Jízda indiána co nevidí vše
Limča
Ahoj.
Doplňuji odkaz na tabulku co poslal Limča, zde si každý doplňte co budete chtít obědvat. Děkujeme.
Ještě jednou, tabulka je zde
ahoj vkládám soupis jidel k obědu v sobotu na akci poslední majle napište si kdo co bude chtít dík Limča
Vkládám zde odkaz na seznam pokojů který poslal Limča. Prosím napište se kam bude vyhovovat.
Krása, rádi se přidáme :)
Parádní program! ❤️
Koukám na poslední maili a doufám že nebude opravdu podlední
Vouchery k prodeji do 20.8.
To vypadá skvěle😀už se těším❤️